Milyen veszélyes hulladék keletkezhet egy háztartásban?

2024. nov 28. | Veszélyes hulladék szállítás, Veszélyes anyagok bontása

Amikor azt halljuk, hogy veszélyes hulladék, hajlamosak vagyunk gyárak füstölgő kéményeire és vegyvédelmi ruhás emberekre gondolni, pedig elég körülnézni a saját otthonunkban. Nézzük meg, hol rejtőznek, amik extra figyelmet érdemelnek!

1. Fürdőszoba

Bár nap mint nap használjuk őket, a kozmetikumok komoly problémát jelenthetnek hulladék formájában. A kidobott dezodorok, hajfestékek gyakran tartalmaznak nehézfémeket és vegyi anyagokat, amelyek károsítják a környezetet és veszélyt jelentenek az egészségre.

Sokszor felhalmozunk fájdalomcsillapítókat, antibiotikumokat a házipatikában, aztán megfeledkezünk róluk és a lejárati idő után egyszerűen a szemétbe dobjuk. Azonban hatóanyagaik súlyos károkat okozhatnak a talajban és a vízben, vagyis szintén veszélyesnek minősülnek.

Végül ott a tisztaság sötét oldala. Az agresszív tisztítószerek, például a klórt tartalmazó készítmények és penészölők szintén a fürdőszoba lakói. Bár káros hatásaikról sokszor hallani, arról ritkán esik szó, mi történik velük, amikor megszabadulunk a tőlük, pedig maradékaik szennyezhetik a vizeinket.

2. Nappali és dolgozószoba

A nappali veszélyes hulladékai általában az elektronikai eszközök közül kerülnek ki. A régi telefonoknak, televízióknak és monitoroknak már nem vesszük hasznát, ám ezek olyan anyagokat tartalmaznak, mint az ólom, amelyek helytelen kezelés esetén komoly szennyezést okoznak.

veszélyes hulladék bontása szállítása

A lemerült elemek és akkumulátorok szintén gyakran felhalmozódnak, hiszen hajlamosak vagyunk félretenni őket, amíg alkalmas helyet nem találunk a leadásukra. Ezekben az eszközökben szintén mérgező nehézfémek vannak, amelyek különösen veszélyesek, ha a környezetbe kerülnek.

Az otthoni iroda rejtett veszélyforrásai a nyomtatópatronok és tonerek, mivel ezek festékmaradékot tartalmaznak, ami nem bomlik le természetes úton, szennyezi a talajt és a vizeket. Apróságnak tűnik, de gondolj csak bele, Te mennyit dobtál már ki!

3. Garázs

A garázs a veszélyes hulladékok igazi tárháza, ott vannak mindjárt a gumiabroncsok, amik már sosem fognak visszakerülni az autóra. Bár ezek alapvetően nem problémásak, a környezetbe kerülve nagyon is azok, ráadásul remekül újrahasznosíthatóak, így szakszerű kezelésre szorulnak.

A felújítások után gyakran maradnak vissza veszélyes anyagok, például festékek, hígítók, oldószerek, sőt, azbeszttartalmú építőanyagok is. Bár sok mindent hajlamosak vagyunk félretenni, hátha jó lesz még valamire, ezek mérgezőek és gyúlékonyak is lehetnek, így különleges kezelést igényelnek.

A kertbe vásárolt holmit se feledjük! A növényvédő szerek és rovarirtók, amiket valamikor a kártevők ellen vetettünk be, hosszú távon mérgezhetik a talajt és a környezetet, de még csak nem is kell agresszív szerekre gondolni, a műtrágya is veszélyesnek minősül.

veszélyes hulladék bontása szállítása

Hogyan kezeld a veszélyes hulladékot?

Most, hogy körbejártuk, mennyi veszélyes hulladék lapulhat az otthonodban, talán mindjárt el is gondolkodtál, mit kezdj mindezekkel. Hogyan szabadulj meg tőlük biztonságosan, anélkül, hogy veszélyeztetnéd a környezetet vagy saját egészségedet? Segítünk!

  • Gyűjtsd külön: A veszélyes hulladékot mindig különítsd el a hétköznapi szeméttől! Tartsd zárható tárolókban, és amit lehet, az eredeti csomagolásban, hogy a kezelés során pontosan azonosítható legyen minden.
  • Kérj segítséget az elszállításhoz: A felhalmozódott veszélyes hulladék szállításához kérd szakemberek segítségét, hiszen a szaktudás és felszerelés nélkülözhetetlen a környezeti károk minimalizálásához.
  • Bízd a bontást szakértőkre: A munkálatok során is első a biztonság, a régi palatető, ami azbesztet tartalmaz, vagy más veszélyes hulladék bontása különleges eljárásokat és persze védőfelszerelést igényel.

Hol találsz segítséget? Legyen szó vegyszerekről, elektronikai hulladékról vagy építési törmelékről, a veszélyes hulladék szállítását átvállaljuk, és a bontási munkálatok során is számíthatsz ránk. Fordulj hozzánk bizalommal elérhetőségeink egyikén és egyeztessük a részleteket!

Kapcsolódó bejegyzések

Hogyan tároljuk a veszélyes hulladékot biztonságosan?

Hogyan tároljuk a veszélyes hulladékot biztonságosan?

Számos cég nap mint nap szembesül a hulladékkezelés kihívásaival. Legyen szó ipari termelésről, egészségügyi szolgáltatásokról vagy éppen építőipari tevékenységről, a veszélyes hulladékok szakszerű tárolása és kezelése törvényi kötelezettség, egyúttal pedig etikai...

Veszélyes anyagok bontása: kockázatok és megoldások

Veszélyes anyagok bontása: kockázatok és megoldások

A veszélyes anyagok bontása és szállítása sokkal több kockázatot tartogat, mint gondolnád. Most következő cikkünkben beavatunk a részletekbe! A legtöbb ember tudja, hogy a veszélyes hulladékot nem lehet együtt kezelni az egyszerű háztartási szeméttel. Azonban a...

Építési hulladék szállítás és az újrahasznosítás lehetőségei

Építési hulladék szállítás és az újrahasznosítás lehetőségei

Az építőipari munkálatok hulladékának nem kell a bolygót terhelnie. Bízd ránk az építési hulladék szállítást és ismerkedj meg az újrahasznosítás lehetőségeivel! A kisebb-nagyobb lakásfelújítások, nagy volumenű építési projektek, bontások, valamint a cement- és...


Elérhetõségek
Telefon:+36702995760
E-mail: imrekornyezetvedelmikft@gmail.com